Jól körül kell nézni az áruházakban, amikor sajtot szeretnénk venni.Vannak jó sajtok, és vannak azok a sajtok, amik tejet sosem láttak.
Ha a sajtkészítést házilag szeretnénk előállítani otthonunkban (ami nagyon finom és olcsóbb mint a bolti) akkor a következő a teendő. A sajtkészítéshez házilag a következő dolgokat kell beszerezni. Az egyik legfontosabb a jó minőségű házi tehéntej. Az első sajtkészítés házilag elkészítésénél rájövünk hogy a házi tej valóban megbízható minőségű-e. Ugyanis egy jó minőségű házi sajt pl: 5 liter tejből kb. 60-70 dkg-os lesz. Ha viszont rosszabb minőségű a tej vagy fel vizezték akkor ennél jóval kevesebb kb. 40-50 dkg-os sajtot kapunk. A jó minőségű házi tej beszerzésén kívül szükségünk lesz 10 %-os ecetre, 1 db vadonatúj tetra pelenkára, sóra, és egy préselő edényre amit a sajtkészítés házilaghoz otthon elkészítünk. Továbbá egy 2,5 literes műanyag flakonra tele vízzel, és egy préselő korongra. A préselő edényt az alábbiak szerint készítjük el.
Egy műanyag ételhordó alsó magasabb részéből készítjük el az edényt, úgy hogy az oldalát és az alját kilyukasztgatjuk, hogy a savó azokon kiszivároghasson.
Az aljára 28 db 2mm átmérőjű lyukat fúrunk arányosan elosztva.
Az oldalára pedig körkörösen 4 sorba fúrunk lyukakat.
Az első sort az aljától 10mm-es magasságba körbe, összesen 16 lyukat fúrunk.
A következő lyuksor távolsága az előzőtől 15mm legyen.
A harmadik lyuksor az előzőtől 20mm re legyen.
És a negyedik sorköz is 20mm legyen. Mindegyik sorban 16 lyuk legyen.
Így kb. az edény közepéig lesz kifúrva alulról felfelé.
Ha ez meg van akkor egy műanyag lemezt belevágunk a belsejébe dekopirfűrésszel, úgy hogy minél pontosabban belemenjen.
Ez készülhet műanyag vágó deszkából ami könnyen beszerezhető, és aránylag vastag is. Ha ez a préselő edényünk elkészült akkor hozzákezdhetünk a sajtkészítéshez házilag.
Az 5 liter tejet felforraljuk és 1 evőkanál sót beleteszünk, így főzzük 2 percig.
Utána 1,5 deciliter 10 %-os ecetet hozzáadunk és még 2 percig főzzük.
Az ecet összerántja a tejet és az így kapott anyagot szűrjük majd le.
Ezután következik a sajtkészítés házilag következő fázisa a szűrés.
Itt a savó eltávolítását kell elvégeznünk, amit úgy csinálunk hogy a tetra pelenkába beleöntjük a felforralt alapanyagot.
Ezután felkötjük egy madzaggal a konyhaszekrény fogantyújára, és egy tálat teszünk alá hogy a savó abba belecsöpöghessen.
Ez kb. 15 perc. A sajtkészítés házilag következő lépése a sajtunk préselése.
A préselő edényünkbe a textilanyagból beleöntjük a túrószerű masszát, majd erre rátesszük a préselő korongot és ezután a 2,5 literes vízzel teli flakont ami a nyomósúlyunk lesz.
A felesleges savó távozik majd a kis lyukakon.
Kb. 12 órát álljon így.
Ezután ki lehet önteni a sajtot az edényből.
A sajtkészítés házilag következő teendője a sózás, tartósítás.Sózás deszkán: a sajt tetejét és az oldalát jól bekenjük sóval, majd kb. 3-órát állni hagyjuk.
Ezután megfordítjuk és a másik oldalát is besózzuk, állni hagyjuk.
A sajt sárgulása természetes jelenség az érés folyamata.
Minél tovább érleljük annál sárgább és keményebb lesz.
De ez a sajt inkább azonnali fogyasztásra ajánlható.
Biztosan állíthatom hogy azonnal el fog fogyni, és a család kedvence lesz.
Tartósítás: só fürdőben 20-22 %-os konyhasót tartalmazó (1 liter vízhez 2 dl só) szobahőmérsékletű vízben 5-20 óráig állni hagyjuk. Forrás:Sajtkesziteshazilag.blogspot.hu[add_line height_line=”1″ color=”#821c1c”]
Viszont, aki nem szeretne a sajtkészítéssel bajlódni, és ideje sincs rá, annak az üzletek polcain kellszétnézni a hatalmas választék között.
Természetesen a legfontosabb, hogy minél magasabb legyen a tej százalék aránya. Persze sok olyan „sajt” van, amiben egy csepp sem jutott. Ezek a műanyag termékek, mert én sajtnak nem nevezném. Ha már pénzt adunk valamiért, akkor legyen egy kicsit drágább, de annak legyen sajt íze, és hamisíthatatlan sajt illata.
Ellátogattunk a sajtfesztiválra, és készítettünk egy riportot egy igen színpatikus sajtkészítő lánnyal.